KarateRec.com

Jan Tuček získal na MS karate v Tokiu 5.místo

16.11.2008

V závěrečném dni světového šampionátu karate WKF v Tokiu zahájil tažení za českým úspěchem Jan Kočí v kategorii kumite do 75 kilogramů. V prvním kole však nestačil na Kroela z Dánska. Radka Krejčová měla v kumite žen nad 60 kilogramů v prvním kole volný los, ve druhém porazila Shath z Jordánska. Další zápas však už pro Radku znamenal stop. Zvítězila Polka Szulc, která se dostala až do semifinále, ale tam byla s Francouzskou Fanjat zbytečně pasivní. Francouská závodnice a pozdější Mistryně světa vyhrála po bezbodové remíze 2:2 na praporky s podporou hlavního rozhodčího.

Poslední nadějí české reprezentace byl Jan Tuček v soutěži kumite nad 80 kilo. První kolo přineslo dramatický souboj s Bennettem z Nového Zélandu. Honza vyhrál 1:0 v prodloužení. Také další výhry českého karatisty byly těsné, ale důležité bylo, že se Honza dostával dál. Nakonec se přes Belgičana Vandenbroecka, Estonce Luhamau a Turka Arpu probojoval až do semifinále. V té chvíli mohl být Honza nejhůře pátý, ale stále žila naděje na zlatou medaili. Semifinále však vyhrál Francouz Gary. V zápase o třetí místo Honza bojoval statečně proti Robbovi ze Skotska i nepřízni hlavního rozhodčího. Nakonec z toho bohužel medaile nebyla i tak Jan Tuček obsadil pěknou 5. příčku.

V nedělním finálovém bloku předvedl Rafael Agajev koncentrovaný výkon proti Moussovi z Egypta v kategorii do 70 kg a získal druhou zlatou medaili na šampionátu. V nudném finále do 75 kilo získal Chilan Dubo zlato za dva kontakty soupeře. V Osmdesátce triumfoval domácí Ibuchi po vítězství nad Eldaručevem z Ruska. Také tento zápas mnoho divácky atraktivního karate nepřinesl, oživením byla pouze bouřlivá atmosféra v hledišti. Kumite žen nad 60 kilogramů ovládla Francouzksa Fanjat a v posledním finále turnaje vybojoval Ital Maniscalco titul Mistra světa ve váze nad 80 kg po vítězství nad Francouzem Garym.

Celkem se Mistrovství světa karate WKF 2008 v Tokiu zúčastnilo 888 závodníků z 97 států. Medailový žebříček vyhráli domácí Japonci se ziskem 4 zlatých, 1 stříbrné a 4 bronzových medailí. Druzí skončili Francouzi, třetí místo obsadila Itálie. Česká republika získala body za 5. místo Jana Tučka v kumite nad 80 kg.

Zdroj: KarateRec.com