KarateRec.com

Karate v ČR v roce 2008 dominovaly změny pravidel, nominační turnaje, Středoevropská liga i úspěchy kata

28.12.2008

Nejdůležitější události českého karate v roce 2008 - 1.pololetí:

LEDEN

1.1. V ČR začínají platit nové věkové i váhové kategorie pro žáky, dorost a juniory. Začíná také nový nominační systém pro MČR mládeže.
13.1. - Petra Nová vede seminář kata v Hlinsku.
19.-20.1. - Z prestižního turnaje Grand Prix Croatia v Samoboru přivezli čeští karatisté 3 medaile: Vladimír Míček 2. místo kata muži, Pavla Linhartová 3.místo kumite ženy -50kg, Vojtěch Kočí 3.místo kumite muži -67kg.
26.1. - Karel Kesl a Jakub Tesárek v Praze uspořádali společný seminář kata.

ÚNOR

15.-17.2. - na ME dorostu a juniorů v italském Terstu vítězí Vladimír Míček v kata juniorů a přiváží do ČR hisotricky první zlatou medaili v této kategorii. Další medailové umístění česká výprava nevybojovala.
23.2. - Mužskými ligovými mistry ČR v karate se stali závodníci Baníku Havířov. V soutěži žen podruhé v řadě obhájil titul Spartak Hradec Králové. Kategorii juniorek vyhrály České Budějovice, stejně jako soutěž juniorů. Druhý titul vybojoval i Spartak Hradec Králové, když triumfoval v žákyních. Mezi žáky byla nejlepší Kamura Ústí nad Labem.
29.2.-2.3. - Mistryně Evropy Petra Nová a Petra Peceková uspořádaly víkendové soustředění v Žinkovech.

BŘEZEN

1.-2.3. - V polské Lodži startuje Středoevropská liga karate, Čeští karatisté přijeli ve velmi malém počtu a přivezli 3 medaile. Poněkud kontrastně se ke Středoevropské lize postavili Slováci, kteří přijeli v nejsilnější sestavě i s Klaudiem Farmadinem a získali 34 medailí.
7.-9.3. - Na bývalém turnaji Golden League Duth Open vybojovali čeští závodníci 3 medaile v kata. Stříbro získal kata tým mužů, bronzové medaile přivezli Veronika Ištvánková a Jakub Tesárek.
8.3. - První turnaj nového nominačního systému na MČR mládeže - Velká cena Nymburka. Nejlepším týmem se stala Kamura Ústí nad Labem, překvapením byli Východočeši z Hlinska a Lichnice na druhé, respektive třetí příčce.
14.-16.3. V Polském štětíně uspořádal devítinásobný Mistr Evropy Luca Valdesi z Itálie seminář kata, kterého se zúčastnila i řada českých závodníků a trenérů.
22.-23.3. První turnaj Středoevropské ligy na území ČR - Grand Prix Hradec Králové - zúčastnilo se ho 724 závodníků ze 105 klubů 14 zemí. Nejúspěšnějším týmem se stal maďarský Arashi Sportsclub, který předstihl České Budějovice a Kamuru Üstí nad Labem.
29.3. Mistrovství ČR se premiérově koná v Litomyšli. Výborně zorganizovaného turnaje se zúčastnili i zástupci Japonska včetně Japonského velvyslance Hideakiho Kumazawy, neboť ve stejné době se v Litomyšli konaly Česko-japonské dny. Nejúspěšnějším týmem s pěti stříbrnými a 4 bronzovými medialemi se staly České Budějovice. Nejvíce titulů vybojovali závodníci Spartaku Hradec Králové, kteří získali 4 zlaté medaile.

DUBEN

5.4. - Z výborně obsazeného turnaje Krokoyma Cup v německém Koblenzi přivezli čeští závodníci dvě bronzové medaile.
5.4. - Druhý nominační turnaj na MČR mládeže Pohár Nadějí v České Lípě. Nejúspěšnějším týmem opět Kamura Ústí nad Labem před Českými Budějovicemi a TJ Krupka.
5.-6.4. - Turnaj Golden League Italian Open dlouhodobě upadá především kvůli zaujatému rozhodování místních rozhodčích. V roce 2008 žádná medaile pro ČR
6.4. - Další seminář kata Karla Kesla a Jakuba Tesárka, tentokrát v Ústí nad Labem.
13.4. - Třetí díl Středoevropské ligy GP Slovakia v Bratislavě. Čeští karatisté se zlepšují a příváží 17 medailí.
13.4. Petra Nová pořádá další seminář kata v Hlinsku
19.4. Funakoshi Cup A + Otevřené Mistrovství ČR FSKA V České Lípě.
26.4. Po pěti letech se obnovuje pořádání OBI Open - tentokrát v Praze.

KVĚTEN

2.-4.5. - Mistrovství Evropy seniorů v estonském Tallinu. Po loňském titulu získává Petra Peceková další medaili, když skončila třetí v kategorii kumite ženy -60kg. Pátá místa patří Vladimíru Míčkovi v kata mužů a týmu kumite žen.
3.5. - V Brně se koná zajímavý seminář karate S.K.I.F.
9.-11.5. - Luca Valdesi pořádá v polském Těšíně další seminář kata
10.5. - První nominační turnaj na Moravě - Otevřené mistrovství Moravy a Slezska. Nejúspěšnějším týmem je pořádající TJ Jeseník, který zvítězil před Baníkem havířov a TJ TŽ Třinec.
11.5. - 6.ročník turnaje Trophy Adriatic v chorvatské Pule se stal propadákem. Po velmi opožděném začátku se všelijak pospojovaly váhové i věkové kategorie, včetně sloučení dorostu a seniorů kumite. I tak ale na některé medailisty nezbyly poháry a diplomy. Spartak Hradec se stal třetím nejúspěšnějším klubem a Radka Krejčová nejúspěšnější závodnicí turnaje. Turnaj byl vyřazen z bodování KR.
17.5. - Další nominační turnaj Wakizaši Cup v Nymburku. Nejlepším týmem Kamura Ústí nad Labem před Kesl Ryu Praha a Slávií TU Liberec.
24.-25.5. - První část školení trenérů II. a III. třídy ČSKe v Českých Budějovicích.
24.-25.5. - ME karate JKA mládeže a veteránů v Praze.
24.-25.5. - MČR Shikon v Jablonci nad Nisou.
31.5. - Další nominační turnaj Grand Prix Ústí nad Labem. Nejúspěšnějším týmem závodníci Kamury Ústí nad Labem, druhé místo Sei Wa Kai Team z Německa, třetí další ústecký klub SKR SU.

ČERVEN

06.6. - 15. 06. - Týden karate a sebeobrany v Itálii pod vedením Karla Kesla, Ivany Keslové, Petry Nové a Petry Pecekové.
15.6. Na Akademickém Mistrovství ČR v Brně dominovali závodníci Baníku Havířov (8 medailí) před Českými Budějovicemi a Kesl Ryu Praha.
21.6. Z Evropského poháru dětí a dorostu v Bratislavě, který je zařazen v mládežnických kategoriích do Středoevropské ligy karate přivezli čeští závodníci 15 medailí.
27.6.-29.6. Prestiž Budo Nord Open ve švédském Eslövu podle účastníků turnaje upadá. Problémy jsou především v organizaci a rozhodování. Konkurence je přesto silná, Česká republika v hodnocení týmů i tak vítězí s celkovým počtem 52 medailí.

Autor: Kamil Guzek, KarateRec.com